Zwolnienie lekarskie jest przyznawane wtedy, kiedy z powodu choroby pracownik nie jest w stanie wywiązywać się ze zobowiązań. Musi wykorzystać ten czas na powrót do zdrowia, a wiele czynności pozostaje poza jego zasięgiem. Czy również zakupy online?

Na L4 pracownik musi skupić się na powrocie do zdrowia, dlatego wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w innych celach jest nieuczciwe. Wiele osób zastanawia się, co można robić w tym czasie, by nie zostać posądzonym o złe zamiary? Korzystanie z L4 niezgodnie z przeznaczeniem może też powodować o wiele bardziej dotkliwe konsekwencje.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu szafytekstylne.pl

Zwolnienie lekarskie – informacje praktyczne

Zwolnienie lekarskie przysługuje w przypadku choroby własnej, dziecka bądź bliskiego członka rodziny. Obecnie wystawiane jest w formie elektronicznej, dzięki czemu od razu trafia do ZUS-u oraz do pracodawcy. Nadal wymagana jest jednak konsultacja lekarska. Dla wygody użytkowników w sieci przez całą dobę dostępni są medycy, dzięki czemu wystawianie recept online oraz L4 nie stanowi żadnego problemu.

Warto przy tym pamiętać, żeby nie traktować zwolnienia lekarskiego jako dodatkowego urlopu. Od 1 stycznia 2022 roku ZUS ma większe możliwości tzw. lewych L4, a urzędnicy chętnie korzystają ze swoich rozszerzonych uprawnień. Postaramy się doprecyzować, co wolno robić, a czego nie podczas zwolnienia lekarskiego.

Co oznaczają kody na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie lekarskie, które widzi pracodawca, nie tylko stanowi dla niego informację, że zatrudniona u niego osoba nie stawi się z powodu choroby. Lekarz określa tam bardziej szczegółowe zalecenia dotyczące rekonwalescencji. Z tego powodu na blankiecie L4 można znaleźć kody cyfrowe:

  • kod 1 oznacza, że chory musi przebywać w domu, najlepiej leżąc w łóżku;
  • kod 2 pozwala na wychodzenie z domu, jednak tylko w najważniejszych sprawach, które dotyczą zaspokajania codziennych potrzeb bytowych oraz w kwestiach związanych z powrotem do zdrowia.

Zakupy online podczas zwolnienia lekarskiego

Długie wyjścia z domu z pewnością nie są wskazane w trakcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Trzeba więc zapomnieć buszowaniu w centrum handlowym, jednak tutaj odpowiedzią są zakupy online. Ustawodawca nie zakazuje internetowego shoppingu, który przecież nie wymaga wychodzenia z domu. Wybór produktów oraz realizacja płatności może odbywać się nawet w łóżku.

Sprawdź:   Sztuka znalezienia doskonałych miseczek damskich

Taką opinię potwierdza wyrok Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 2017 roku, który uchylił decyzję ZUS o odebraniu zasiłku chorobowego kobiecie, pracującej jako konsultantka firmy kosmetycznej. Wykazała ona bowiem, że w czasie niezdolności do pracy dokonywała zakupów przez internet na własny użytek oraz rodziny i nie czerpała z tego korzyści majątkowych. Można więc wnioskować, że zakupy online podczas zwolnienia lekarskiego są legalne – jeżeli później produkty nie zostaną odsprzedane.

Co można robić na L4?

Zakupy online na zwolnieniu lekarskim nie są niezgodne z prawem, podobnie jak czynności pomagające w odzyskaniu sprawności. Są to między innymi zabiegi rehabilitacyjne – na przykład w przypadku L4 na kręgosłup – ale również diagnostyka, realizacja recepty czy niezbędne zakupy spożywcze. Zwolnienie lekarskie ma służyć przede wszystkim rekonwalescencji i pozwolić na jak najszybszy powrót do pełnej aktywności zawodowej.

L4 wykorzystywane niezgodnie z prawem – jakie są konsekwencje?

Co się stanie, jeżeli pracownik wykorzystuje L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem? Zamiast ratować zdrowie, decyduje się na dodatkową pracę, zagraniczny wyjazd albo przeprowadza remont w domu. Jeśli dowie się o tym ZUS, na przykład przeprowadzając zwykłą kontrolę, skutkiem może być utrata prawa do zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego. Dodatkowo urzędnicy instytucji mogą nakazać zwrot bezprawnie pobranej kwoty wraz z odsetkami.

Problemy z ZUS to nie wszystko. Jeśli w wyniku kontroli pracodawcy wyjdzie na jaw, że osoba przez niego zatrudniona nadużyła L4, może to wpłynąć na kwestie zatrudnienia. W skrajnych przypadkach prowadzi to do zwolnienia dyscyplinarnego.

Zakupy online podczas zwolnienia lekarskiego – podsumowanie

Zakupy online podczas zwolnienia lekarskiego nie stanowią problemu. Wykonuje się je w domu, a kurier może dostarczyć zamówioną przesyłkę wprost do drzwi. Jeżeli chory robi je na potrzeby własne lub rodziny, nie łamie żadnych przepisów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w trakcie L4 rezygnacja z niektórych aktywności jest wskazana.

Podobne tematy