Garderoba na wymiar to nie tylko ekskluzywne uzupełnienie wyposażenia domu, które jest marzeniem wielu kobiet. Tego typu rozwiązanie stanowi bardzo praktyczny sposób na uniknięcie zbędnego rozgardiaszu i maksymalnie ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni, które idealnie sprawdzi się na niewielkich metrażach. Chcąc skorzystać z tego niezwykle funkcjonalnego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jakie są wady i zalety garderoby na wymiar, z jakimi kosztami wiąże się jej budowa oraz jakie możliwości aranżacyjne stoją przed planującymi zastosowanie takiego rozwiązania? Poniżej garść istotnych informacji.

Jak wybrać miejsce dla garderoby na wymiar?

Kupno mieszkania/domu od dewelopera to cały szereg ważnych decyzji, które nowi właściciele mieszkania muszą podjąć. Jednym z dużych wyzwań przed nimi stojących jest zaplanowanie jak mieszkanie lub dom zostanie wyposażony i wprowadzenie tego planu w życie. Jest to idealny moment na uwzględnienie w swych planach garderoby na wymiar. Wbrew pozorom, można brać pod uwagę różne jej lokalizacje. Choć często szafa na wymiar czy też zabudowa wnęk kojarzy się standardowo z meblami zamawianymi do przedpokoju lub sypialni, różne warianty zabudowy sprawdzą się z powodzeniem także w pokoju dziecięcym, salonie, a nawet w łazience. Dostępne obecnie możliwości aranżacji garderoby na wymiar pozwalają na wybór faktur, kształtów i stylu pasującego do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu i designie. Zastanawiając się nad miejscem, które zostanie wykorzystane na garderobę, dobrze będzie ustalić co będzie w niej przechowywane. Czy będą to jedynie ubrania, czy może będzie to mebel wielofunkcyjny służący także do chowania w nim odkurzacza, walizek, koców lub pościeli? Jeśli przeznaczeniem garderoby będzie jedynie przechowywanie w niej odzieży, naturalnym rozwiązaniem okaże się umieszczenie jej w samej sypiali lub w pobliżu tego pomieszczenia. Jeżeli jednak zabudowa będzie pełniła rolę uniwersalnego schowka może się okazać, że przedpokój lub nawet pokój dzienny będzie wygodniejszą lokalizacją. 

Aby dowiedzieć się więcej o przeglądzie technicznym, który pomoże w podjęciu decyzji dotyczącej kupna domu, zachęcamy do lektury artykułu – inspekcja domu przed kupnem PewnyLokal

Miejsce na garderobę, a układ pomieszczenia

Kolejnym faktorem, mogącym mieć wpływ na wybór miejsca pod zabudowę, może być naturalne ukształtowanie pomieszczeń. Znakomitą przestrzenią do zabudowania są trudne do zaaranżowania i funkcjonalnego wykorzystania skosy. Poza wspomnianymi powyżej praktycznymi aspektami garderoby na wymiar może ona spełniać jeszcze jedno zadanie, a mianowicie, stanowić element dzielący pomieszczenie na strefy o różnych funkcjach. W małych mieszkaniach duża szafa na wymiar może, na przykład, oddzielać część sypialną od przestrzeni przeznaczonej do pracy.

Sprawdź:   Gdzie kupić polskie ubrania z lnu?

Garderoba na wymiar – zalety rozwiązania

Niezależnie od tego czy garderoba będzie budowana na małym czy też dużym metrażu – ilość korzyści związanych z jej wykorzystaniem jest całkiem spora. Poza możliwością funkcjonalnego zaaranżowania przestrzeni jest ona sposobem na łatwe i szybkie zapanowanie nad bałaganem. Tego typu, powstały na zamówienie, mebel umożliwia najlepsze uwzględnienie potrzeb mieszkańców, dotyczących magazynowania i przechowywania rzeczy, którym niekiedy trudno jest znaleźć odpowiednie miejsce. Schludny i estetyczny wygląd zabudowy przemówi do wyobraźni nie tylko paniom domu, ale wszystkim ceniącym sobie porządek. Odpowiednio urządzona garderoba to także przyjemne i bezproblemowe odnajdywanie ubrań (które nie będą pogniecione) czy też dodatków, bez przekopywania się przez sterty leżących na sobie rzeczy. Z zaletą tą związana jest także możliwość odpowiedniego przechowywania odzieży lub obuwia, zakładającego utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji. 

Wady garderoby na wymiar

Wziąwszy pod uwagę wymienione powyżej zalety budowy garderoby na zamówienie wyraźnie widać, że jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie. Jedynym jego mankamentem jest koszt związany z wykonaniem mebla, który może zdecydowanie przewyższać koszt zakupu gotowej szafy. Mimo, że dużo będzie zależało od wielkości zabudowy, w większości przypadków do zrobienia garderoby na wymiar należy przygotować nieco wyższą kwotę pieniędzy. Niekiedy, problematycznym może okazać się także kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego, które nie będzie posiadało przestrzeni umożliwiającej wykonanie zabudowy.

Więcej informacji o co pytać przy kupnie mieszkania przygotował PewnyLokal 

Podobne tematy